مقالات
سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com

کاربرد و قیمت سقف های مرکب با عرشه فولادی

سقف های مرکب با عرشه فولادی

 طبق تحقیقات به دست آمده، روش های مختلفی برای اجرای سقف های ساختمان وجود دارد و استفاده از هر کدام از این روش ها با توجه به نوع و بزرگی ساختمان و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای ساختمان متفاوت می باشد.

روش های اجرای سقف های مرکب با عرشه فولادی:

با توجه به افزایش جمعیت و اینکه اکثر ساختمان ها به صورت چند طبقه ای ساخته شده اند بنابر این نیاز به استفاده از سقف های مرکب عرشه فولادی بیشتر احساس شده است. و دیگر به ندرت از روش های قدیمی استفاده می شود زیرا استفاده از روش های قدیمی ساخت سقف ها، بسیار پرهزینه بوده و همچنین مدت زمان بیشتری طول می کشد. بنابراین استفاده از سقف های عرشه فولادی روش به صرفه تری بوده و همچنین زمان ساخت را نیز به شدت کاهش می دهد.

در اجرای سقف ها به روش عرشه فولادی، به دلیل اینکه هزینه و متریال کمتری مورد نیاز است و همچنین به نیروی انسانی کمتری نیز برای اجرای پروژه نیاز می باشد و همچنین در سقف های عرشه فولادی مرحله قالب بندی دیگر مورد نیاز نمی باشد بنابراین ساخت این سقف ها با کمترین میزان بودجه قابل اجرا بوده و میتوان در ساختمان های چند طبقه چندین سقف را با هم بتن ریزی کرد و این خود یکی از دلایل کاهش هزینه در اجرای سقف های عرشه فولادی می باشد . اما در روش های قدیمی ساخت سقف، این هزینه ها بیشتر بوده در نتیجه بودجه بیشتری مورد نیاز می باشد.

سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com
سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com

در ادمه این مطلب به این موضوع می پردازیم که سقف های مرکب با عرشه فولادی چه نوع سقفی است و چه ویژگی هایی دارد:

از سقف های مرکب با عرشه فولادی هم در ساختمان هایی که اسکلت بتنی دارند و هم در ساختمان های با اسکلت فلزی استفاده می شود.

در صورت استفاده از هر کدام از دو نوع اسکلت، سقف های عرشه فولادی شامل ۴ بخش می باشند: ورق های گالوانیزه که همان ورق عرشه فولادی می باشد،  مرحله برشگیری، مرحله آرماتور بندی و همچنین مرحله بتن ریزی.

در این ۴ بخش دو بخش فلزی سقف های عرشه فولادی و همچنین آرماتور وجود دارد به آن ها را در ادامه شرح خواهیم داد:

یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش ها دراجرای سقف های عرشه فولادی، ورق گالوانیزه است. در هنگام خرید ورق ها باید دقت زیادی به خرج داد و به خصوصیات و شکل فیزیکی ورق و همچنین خصوصیات شیمیایی پوشش فلزی و جنس ورق توجه بسیاری داشت. آرماتور و ورق گالوانیزه مشخص کننده ضخامت و کیفیت سقف های عرشه فولادی هستند و همچنین این دو مورد مشخص کننده کیفیت نهایی سقف اجرا شده خواهند بود. خصوصیت فیزیکی مهم ورق های گالوانیزه، ضخامت استاندارد آن هاست این میزان براساس استاندارهای تعریف شده جهانی مشخص می شود.

این ورق ها خصوصیات شیمیایی نیز دارند که باید به آن ها هم توجه کرد. بعضی از این خصوصیات شیمیایی شامل رنگ، نوع آلیاژ استفاده شده درساخت این ورق ها و همچنینی ضخامت استاندارد آن ها  می باشند. مورد مهم دیگری نی ز وجود دارد که توجه به آن در افزایش طول عمر و بهره وری بالاتر این سقف ها بی تاثیر نیست وآن عامل استفاده از پوشش های رنگی است

از ویژگی‌های شیمیایی ورق عرشه فولادی میتوان به پوشش رنگ، به نوع آلیاژ ترکیبی، ضخامت و استانداردی که این پوشش ها دارند اشاره نمود، عامل مهم بعدی در طولانی شدن عمر و بهره وری بیشتر سقف ها مهم است، استفاده از پوشش های رنگی می باشد.

سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com
سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com

استفاده از پوشش رنگی در ورق عرشه فولادی:

همانطور که توضیح داده شد در ساخت ورق های عرشه فولادی از عنصر مهمی به نام  ورق گالوانیزه استفاده می شود. در هنگام ساخت این ورق های گالوانیزه از “روی” برای ایجاد نوعی پوشش روی ورق های گالوانیزه استفاده می کنند که این کار موجب افزایش طول عمر ورق در برابر عواملی مانند رطوبت و زنگ زدگی می شود. گاهی برای بالابردن طول عمر بیشتر حتی علاوه بر استفاده از پوشش روی، از روش رنگ کردن نیز استفاده می کنند که اینکار موجب می شود که طول عمر ورق چندین برابر افزایش یابد.

 مرحله پوشش رنگ، خود  شامل دو مرحله می شود که مرحله پس رنگ زدن و پیش رنگ زدن است:

 

۱- پس رنگ زدن:

در این روش بعد از اجرا و نصب سقف عرشه فولادی، برای زیبا تر شدن و دادن جلوه بیشتر به کار و همچنین حفاظت از سقف در برابر عوامل طبیعی و مخرب مانند بارش ها و زنگ زدگی مخصوصا در مناطق مرطوب، سقف را رنگ می کنند

 

۲- پیش رنگ زدن:

از این روش بیشتر درپروژه های صنعتی استفاده می شود و برای محافظت از ورق های عرشه فولادی در برابر خوردگی بر خلاف روش ارل بعد از انجام مرحله فرم آن ها را رنگ کرده و سپس نصب میکنند.

 

با توجه به اینکه ورق مورد استفاده دارای چه کاربردی هست، چه در مصارف صنعتی، تجاری و یا صنایعی که ظاهر محصول از نظر زیبایی مهم هست و یا حتی جهت حفاظت فلز از خوردگی یکی از سیستم های رنگ آمیزی توضیح داده شده در کاربرد های گوناگون استفاده می شود. همچنین با توجه به نوع کاربرد ورق در صنایع مختلف از رنگ های تخصصی و مرتبط با همان کاربرد را باید استفاده نمود.

 

نکات مهم در پوشش رنگی در ورق عرشه فولادی

 

۱- ویژگی بسیار مهمی که برای رنگ کردن ورق ها باید حتما وجود داشته باشد این است که بین رنگ و ورق عرشه فولادی چسبندگی لازم وجود داشته باشد.

 

۲- از رنگ های معمولی برای رنگ کردن ورق های عرشه فولادی نمی توان به تنهایی استفاده کرد. قبل از رنگ کردن باید روی ورق ها وشش فلزی کار شده باشد یعنی قبل از رنگ کردن حتما باید عمل گالوانیزاسیون انجام شده باشد سپس عمل رنگ کردن صورت پذیرد.

 

۳- ورقی که برای پوشش رنگ استفاده می شود حتما باید خصوصیاتی داشته باشد مثلا باید حتما استانداردهای لازم مانند استاندارد BS فولادی را دارا باشد و مقاومت این ورق ها باید حداقل ۲۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

فولاد هایی که در این زمینه برای ساخت این ورق ها کاربرد دارند دارای استاندارهای زیر می باشند:

 

• دارای استاندارد ST12 باشند که تنش جاری شدن آن ها ۲۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

• شامل استاندارد ST13 حتما اید باشند و تنش جاری شدن در این استاندارد ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

• دارا بودن استاندارد ST14 که تنش جاری شدن آن حدود ۲۱۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

که در همه این استانداردها ورق ها باید دارای ضخامت‌های بین ۰٫۷۵ الی ۱٫۵ میلیمتر باشند.

 

۴- برای اینکه ورق های عرشه فولادی از محافظت کافی و بالایی برخوردار باشند، حتما ورق فولادی باید از نوع گالوانیزه یعنی دارای پوشش فلزی روی باشد تا مقاومت و استحکام لازم را داشته باشد . همچنین مقدار آن با توجه به استاندارد BS حدود ۲۷۵ گرم بر متر مربع یعنی مقداری حدود ۰٫۰۲ بر روی سطح باشد .

قیمت ورق های سقف عرشه فولادی:

 قیمت های ورق های عرشه فولادی مانند سایر محصولاتی که از فولاد به دست می آید به روز بوده و به طور مستقیم از قیمت روز ورق گالولنیزه تاثیر می پذیرد.

در انجام پرروژه های ساختمانی قیمت سقف عرشه فولادی به عواملی مانند قیمت ورق عرشه فولادی بستگی دارد. که ممکن است گاهی قیمت ورق پایین و مناسب بوده که در این صورت هزینه تمام شده برای انجام سقف عرشه فولادی کاهش یافته و گاهی نیز با توجه به شرایط مختلف قیمت ورق ممکن است بالا برود که در این صورت هزینه بیشتری را بابت خرید ورق و در نتیجه انجام پروژه  سقف عرشه فولادی باید پرداخت نمایید.

سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com
سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com

موارد دیگری در قیمت سقف عرشه فولادی تاثیر گذار است که در ادامه این مطلب به آن ها می پردازیم:

 

برخی از این عوامل عبارتند از:

 

۱- برخی خصوصیات فیزیکی ورق مانند: ضخامت ورق های  گالوانیزه استفاده شده در پروژه  به عنوان ورق عرشه فولادی درساخت سقف های عرشه فولادی

 

۲- برخی از خصوصیات شیمیایی پوشش فلزی ورق گالوانیزه مانند: از چه نوع فلزی و با چه آلیاژ ترکیبی برای پوشش دهی ورق عرشه فولادی استفاده  می شود.

 

۳- نوع پوشش رنگی ورق های مورد استفاده در پروژه  مانند: استفاده از سیستم پس رنگ زدگی ویا سیستم پیش رنگ زدگی که در بالا این دو نوع سیستم به طور کامل توضیح داده شد.

 

آرماتور در سقف عرشه فولادی چیست؟

در سقف های عرشه فولادی بخش فلزی دیگری وجود دارد که نام آن آرماتور است.

با توجه به محل اجرای پروژه سقف عرشه فولادی که سازه آن بتنی است دو نوع میلگرد را می توانیم در پروژه استفاده کنیم:

هم میلگرد های حرارتی را می توان استفاده کرد و هم میلگرد های سازه ای.

۱- میلگردهای حرارتی چیست؟

آخرین مرحله در پروژه های سقف های عرشه فولادی بتن ریزی می باشد . در این مرحله اتفاقاتی ممکن است با توجه به شرایط بیفتد. مثلا با توجه به شرایط آب وهوایی در آن منطقه و تغییر ناگهانی دما، اگر بتن ریزی در سطح گسترده ای انجام شود ممکن است بتن ها بعد از خشک شدن دچار ترک خوردگی شود. در اینگونه محل ها با این نوع آب و هوا بهتر است که از میلگردهای حرارتی برای پروژه استفاده شود که دارای قطر ۸ میلیمتر می باشند.

۲- میلگردهای سازه ای چیست؟

از این نوع میلگردها هم با توجه به کاربردشان در ساختمان ها استفاده می شود.

در استفاده از این نوع میلگرد دو عامل مهم نقش به سزایی دارند.

در استفاده از میلگرد سازه ای اسکلت بتنی و یا فلزی بودن ساختمان بسیار مهم است.

سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com
سقف های مرکب با عرشه فولادی fartakvision.com

الف) در ساختمان هایی که با اسکلت فلزی ساخته شده اند، به جای میلگرد های کشش از ورق های فلزی استفاده می شود.

 

ب) در ساختمان هایی که با اسکلت بتنی ساخته شده اند درتمامی شیارهای ورق فلزی از میلگرد های سازه ای باید استفاده نمایید.

دلیل تاثیر طول دهانه فلزی بر روی اندازه و فاصله میلگرد های سازه ای در ساختمان های بتنی نیز همین است.

اگر به تمامی موارد ذکر شده در بالا توجه داشته باشید متوجه خواهید شد که قیمت سقف های عرشه فولادی در مقایسه با سایر روش های قدیمی بسیار کم هزینه تر و به صرفه تر خواهد بود. به همین دلیل در اکثر ساختمان های چند طبقه و بزرگ و همچنین در ساخت آسمان خراش ها از سقف های عرشه فولادی استفاده می گردد.در شهر های بزرگ تر استفاده از این نوع سقف ها بیشتر به چشم میخورد و دلیل آن به صرفه تر بودن و سازگاری بیشتر این نوع سقف ها با شرایط آب و هوایی مختلف می باشد.

در آخر با در نظر گرفتن تمامی مواردی که توضیح داده شد و مزایای بسیار زیادی که این نوع سقف ها دارند سقف های عرشه فولادی از نظر صرفه جویی در زمان و هزینه و مرغوبیت بسیار مناسب تر از سایر روش ها در صنعت ساختمان سازی می باشد. فقط باید در هنگام خرید ورق ها و سایر موارد مربوط به سقف های عرشه فولادی دقت لازم را داشته باشیم تا این ورق ها حتما استاندرادهای جهانی را دارا باشند . برای خرید ورق های عرشه فولادی نیز می توانید یا به فروشگاه ما مراجعه نمایید یا اینکه با کارشناسان فرتاک ویژن تماس حاصل نمایید تا بتوانید خرید موفق و خوبی را داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *