مقالات
گل میخ fartakvision.com

گل میخ

گل میخ

گل میخ چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از پرکاربردترین و به صرفه ترین مصالح ساختمانی در پروژه های اجرای سقف ها، سقف های عرشه فولادیست .

سقف های عرشه فولادی  برجستگی هایی در شکل ظاهری خود دارد که از آن برای  درگیر کردن بتن و ورق استفاده می شود.

ا ز پایه هایی به نام گلمیخ نیز برای  برای اتصال سقف های عرشه فولادی به بقیه اجزا استفاده می گردد.

همچنین نقش دیگر گلمیخ علاوه بر اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا، انتقال نیروی برشی  بین بتن و فولاد می باشد.نام این پایه ها برش گیر است.

در اصل از گل میخ ها به عنوان رابط بین ورق گالوانیزه و بتن استفاده می شود که این موضوع باعث تامین عملکرد برشی از نظر سازه ای  می شود و

این همان کاری است که برش گیر ها انجام می دهند. گلمیخ ها دارای قطری حدود ۲۰ میلیمتر و همچنین دارای ارتفاعی متغیر می باشند که ارتفاع آن ها به شکل ورق فولادی بستگی دارد.موضوع مهمی که وجود دارد این است که ارتفاع گلمیخ ها بعد از نصب نباید از ۴۰ میلیمتر کمتر باشد.

گل میخ fartakvision.com
گل میخ fartakvision.com

این اندازه از بالای ورق ذوزنقه ای شکل اندازه گیری می گردد.   گل میخ ها باید به تیرهای سازه ای جوش شوند و اینکار توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی انجام می شود. حلقه های سرامیکی که در محل جوش قرار دارند موجب محافظت حوضچه مذاب بوجود آمده در لحظه جوش دادن گلمیخ ها می شود.

همچنین این موضوع باعث می شود که از اپراتور دستگاه نیز محافظت لازم به عمل آید. گلمیخ ها ممکن است به روش های مختلفی تولید شوند اما فقط یک روش استاندارد برای تولید گلمیخ وجود دارد و آن روش فورج سرد می باشد.

تولید گلمیخ ها با این روش توسط دستگاه های مخصوصی که برای اینکار وجود دارد و همچنین مواد اولیه با آلیاژهای مرغوب صورت می پذیرد.

اگر از روش های غیر استاندارد دیگری مانند فورج گرم یا ریخته گری برای تولید گلمیخ استفاده گردد به دلیل نامرغوب بودن آلیاژهای استفاده شده به عنوان مواد اولیه و غیر استاندارد بودن گلمیخ ها استحکام آن ها کم شده و باعث ناپایداری و غیر مستحکم بودن سازه می شوند.

ادامه مطلب
محاسبات سر انگشتی در سازه در سقف های عرشه فولادی

استفاده از گلمیخ چه مزیت هایی دارد :

  1. استفاده از گلمیخ ها بجای سایر برش گیر ها باعث بالابر دن سرعت اجرای پروژه می گردد.
  2. در استفاده از گلمیخ نیازی به آمادی سازی نیست.
  3. گل میخ fartakvision.com
    گل میخ fartakvision.com
  4. اگر از گل میخ در سقف های عرشه فولادی استفاده کنید می توانید برای اتصال آن ها از جوش استفاده کنید اما نبشی و ناودانی حتما باید از روی ورق جوش شوند.
  5. زمانی که گلمیخ ها را جوش میدهید باید به این نکته توجه داشته باشید که این جوش حتما یکنواخت و مساوی باشد.
  6. امکان تغییر شکل و حالت در ورق عرشه فولادی وجود ندارد اما گلمیخ ها در زمان جوش دادن میتوانند تغییر شکل داشته باشند.

گلمیخ برش گیر چگونه تولید می شود: برای تولید گلمیخ های برش گیر روش استانداردی به نام فورج سرد وجود دارد و دلیل استاندارد بودن این روش این است که در آن خواص مکانیکی گلمیخ هایی که تولید می شود بهبود پیدا می کند.

آلیاژی که برای تولید گلمیخ ها استفاده می شود باید مرغوب و استاندارد باشد و همچنین دارای ترکیب های شیمیایی خاصی باشد تا بتوان گلمیخ های با کیفیت بالایی تولید نمود. به همین دلیل است که برای تولید گلمیخ ها استفاده از میلگرد های ذوبی توصیه نمی شود.

اگر با این مواد گلمیخ تولید گردد، قطعا گلمیخ های بدست آمده از این مواد مورد تایید نبوده و استانداردهای کافی و لازم را دارا نمی باشند.

و جدای از این  مقاومت مورد نیاز را هم دارا نبوده و همچنین به راحتی نمیتوان آن ها را جوش داد.

مزیت تولید گلمیخ به روش فورج سرد: یکی از مزایایی که گلمیخ ها دارند، زیاد کردن دانسیته و یکنواخت شدن جهت لایه‌های داخلی فولاد می باشد که باعث  افزایش استحکام تسلیم میشود.

گلمیخ برش گیر یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعات در سازه های کامپوزیت می باشد که حتما باید به روش استاندارد تولید شود .

برای تولید آن باید از فولاد آلیاژی که کم کربن است و همچنین به روش فورج سرد تولید شود استفاده نمود گلمیخ‌هایی که از روش های ریخته‌گری وفورج گرم تولید می شوند چه معایبی دارند :

  1. گلمیخ های حاصل از این روش ها در همه قسمت ها استحکام یکنواخت و خوبی ندارند و این موضوع باعث ترک خوردن و شکستگی می گردد.
  2. تولید گلمیخ به روش ریخته گری یا فورج گرم باعث بوجود آمدن پسماند در قطعه های تولید شده می گردد.

بعد از اینکه گلمیخ ها نصب شدند می توان آن ها را تست کرد. به این صورت که باید فشاری را به طور مساوی و یکنواخت به آن ها وارد کرد.

البته اینکار با وارد کردن ضربه امکان پذیر نیست.روش کار به این صورت است که با وارد کردن فشار به گلمیخ آن را تا ۳۰ درجه نسبت به سطح خم کنیم .

باید توجه داشت که بر اثر این فشار هرگز پایه گلمیخ که جوش داده شده بود، کنده نشود. از آنجایی که این برش گیر ها نقش بسیار مهمی در ایمنی ساختمان و سقف دارند و در مقابل زلزله باید مقاوم باشند، لذا باید در انتخاب گلمیخ های استاندارد و مناسب برای ساختمان بسیار دقت نمود.

همچنین برای نصب آن ها نیز باید از نیروی حرفه ای و کارآزموده استفاده کرد زیرا به غیر از استاندارد بودن گلمیخ ها، نحوه نصب آن ها نیز موضوع بسیار مهمی می باشد. نکات مهم در حین اجرا : بعد از تولید گلمیخ ها باید ابعاد آن ها طبق استاندارد ها و آیین نامه ها بررسی شود.

گل میخ fartakvision.com
گل میخ fartakvision.com

باید دقت نمود که روی گلمیخ ها اثری از کنده شدن یا زخمی شدن و زنگ زدگی و … وجود نداشته باشد وگرنه استاندارد نمی باشند.

و همچنین وجود اینگونه موارد روی گلمیخ باعث می شود که به راحتی عمل جوشکاری گل میخ انجام نشود در حین اجرای جوشکاری حلقه سرامیکی محافظ جوشکاری بایستی حتما عاری از هر گونه رطوبت و خیسی باشد.

اگر روی گلمیخ های تولید شده ترک یا بریدگی و شکستگی هرچند کم وجود داشته باشد نشان دهنده نامرغوب بودن و غیر استاندارد بودن گلمیخ تولیدی می باشد و از نظر فنی این نوع گلمیخ ها دارای کیفیت پایین بوده و قابل استفاده در ساختمان نیستند.

با توجه به اهمیت بالای روش تولید گلمیخ ها به روش فورج سرد، گلمیخ های تولید شده با روش های فورج گرم و یا روش ریخته گری و یا میلگرد های ذوبی، هرگز استاندارد لازم را ندارند و همچنین اگر توجه داشته باشید از نظر ظاهری هم ناهمگن بوده و یکنواخت نیستند.

چون از مواد اولیه استاندارد و مرغوب برای تولید آنها استفاده نشده است.دلیل اهمیت گل میخ‌ها یا برشگیرها، شکل خاص و روش خاص اجرای آن هاست که  در تولید سقف های عرشه فولادی از آنها استفاده می‌شود و این یکی از نقاط قوت آنها به شمار می آید.

همانطور که قبلا توضیح دادیم گلمیخ های تولید شده باید دارای قطر ۲۰ میلیمتر باشند اما ار تفاع آن ها به شکل ورق عرشه فولادی بستگی داشته و می تواند متغیر باشد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که حتما باید ارتفاع گلمیخ بعد از نصب حتما کمتر از ۴۰ میلیمترنباشد.

ادامه مطلب
نکات طراحی در سقف‌های عرشه فولادی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *