مقالات

اجرای سقف عرشه فولادی در کیش

اجرای سقف عرشه فولادی در کیش

اجرای سقف عرشه فولادی در جزیره کیش:

ورق عرشه فولادی جهت جلوگیری از بروز عوامل مخرب مانند زنگ زدگی و خوردگی ورق فولادی از روکش روی استفاده می شود. روکش روی بوسیله آبکاری ( گالوانیزه ) بر روی ورق فولادی کشیده می شود تا از آن در برابر عوامل مخرب محیطی حفاظت کند.

سقف عرشه فولادی

گلمیخ:

قبل از جوشکاری باید رطوبت روی سطوح فولادی کامل خشک و سپس جوشکاری انجام شود. همچنین بر اساس استاندارد AWS D1-1 حداکثر سرعت باد در هنگام جوشکاری باید کمتر از 8 کیلومتر بر ساعت باشد. همچنین باید از گلمیخها و سرامیکها در فضای بسته با فاصله حداقل 15 سانتیمتر از زمین ،  فاصله حداقل cm50 سانتیمتر از دیوار و فاصله حداقل cm50 سانتیمتر از یکدیگر نگهداری شود تا از جذب رطوبت جلوگیری شود.

گلمیخ - فرتاک ویژن

آرماتوربندی و نصب فلاشینگ ها:

میلگردها ، فلاشینگها و گلمیخها باید با شرایط مناسب انبار و نگهداری شوند. میلگردها باید توسط چهارتراش حداقل cm10 از زمین فاصله داشته باشند با نایلون روی آنها و حتی از زیر پوشانده شود.

فلاشینگها و گلمیخها باید در فضای بسته با فواصل حداقل 10سانتیمتر از زمین ، 50 سانتیمتر از دیوار و 50 سانتیمتر از یکدیگر ( فلاشینگها بصورت بندیلهای حداکثر 20 شاخه ای ) انبار شوند.

بتن:

دمای بتن ریزی در هوای گرم حداکثر 32 درجه است. هوای گرم درکیفیت بتن تازه ، سخت شده اثر میزان و سبب بروز خواص نامطلوب در بتن می شود. در چنین مواردی بهتر است به جای ساخت بتن و بتن ریزی در اواسط روز در اوایل صبح یا شب بتن ریزی انجام شود.

بطور کلی عملیات اجرای عرشه فولادی در این آب و هوا باید به سرعت و با دقت بسیار بالا انجام شود. بدیهی است که عملیات کیورینگ و نگهداری از بتن ریخته شده هم بسیار زیاد حائز اهمیت است.

بتن ریزی

 

چالش های اجرای سقف عرشه فولادی در جزیره کیش:

 1. متریال باید مطابق با یک برنامه زمانبندی واقعی و دقیق تهیه ، تولید و وارد کارگاه شود.
 2. نگهداری و انبارکردن متریال مصرفی شامل ورقهای عرشه فولادی ، فلاشینگها ، تسمه های مهاری ، گلمیخها و سرامیکها و میلگرد باید بسیار دقیق و مطابق با ضوابط عنوان شده در ورق باشد.
 3. عملیات اجرایی باید بسیار سریع و پی در پی انجام شود و دائما باید شرایط جوی رصد گردد.
 4. شرکت های متخصص در تولید و اجرای سقفهای عرشه فولادی قطعا انتخاب هوشمندانه و صحیح برای عملیات در اینگونه شرایط آب و هوایی است.

طراحی، محاسبات، زلزله:

جزیره کیش در جنوب ناحیه چین خورده زاگرس که ناحیه ای بسیار فعال از نظر لرزه خیزی است واقع شده است. این جزیره در مجاورت گسل خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس قرار گرفته است.

بطور کلی بر حسب تحقیات انجام شده می توان گفت احتمال وقوع سونامی با رخداد زمین لرزه ای به بزرگای 6 به بالا وجود دارد. در نواحی مانند جزیره کیش به دلیل وجود ویژگی پلاستیکی سری های نمکی ، عملا وقوع زمین لرزه های شدید ، به دلیل تجمع انرژی و تمرکز استرس و آزاد شدن انرژی امری معمول و اجتناب ناپذیر است. در طراحی و محاسبه سازه های موجود در جزیره کیش ضمن رعایت ضوابط مرتبط با زلزله و لرزه خیزی باید از چک لیستهای ویژه زلزله ، سازه ، سوله و … نیز استفاده نمود تا شرایط حداکثری در کنترل امور مربوط به طراحی و محاسبه سازه تامین گردد.

طراحی و محاسبات عمران - شرکت فرتاک ویزن

توان اجرایی:

به کارفرمایان محترم پیشنهاد می گردد حتما از شرکت های متخصص در حوزه تولید و اجرای سقفهای عرشه فولادی جهت اجرای سقفها استفاده گردد. شرکت فرتاک ویژن به عنوان برترین شرکت پیمانکاری در حوزه تولید و اجرای سقفهای عرشه فولادی با اجرای بیش از یک میلیون مترمربع در پروژه هایی مانند : ایران مال تهران با 123000 مترمربع ، مجتمع تجاری اوپال 2 با 65000 مترمربع ، پروژه ملت 2 با 123000 مترمربع و… آمادگی خود را جهت انجام وظیفه تحت فرمان شما کارفرمایان محترم اعلام می دارد.

چه جزئیاتی باید در اجرای سقف عرشه فولادی در جزیره کیش لحاظ شود؟

 1. استفاده از ورق گالوانیزه مرغوب جهت تولید ورق عرشه فولادی. ورق گالوانیزه کارخانه هفت الماس قزوین و امیر کبیر کاشان پیشنهاد می گردد.
 2. استفاده از گلمیخ های برند معتبر مانند شرکتهای گام و بتا.
 3. بهره مندی از اکیپ های مجرب و سریع.
 4. رصد مداوم شرایط جوی و انطباق برنامه زمانبندی با شرایط موجود.
 5. مطالعه و محاسبه و اعمال ضوابط مرتبط با لرزه خیزی جزیره کیش.
 6. کیورینگ و نگهداری از بتن با شرایط ویژه.
 7. استفاده از روشهای صحیح و مطمئن در انبار.

رعایت ضوابط معماری:

عرشه فولادی می تواند مطابق با آنچه ضوابط در دیتیلها و نقشه ها اعلام نیاز کرده عمل کند. تهیه یک شاپ بسیار دقیق ، ظریف و فنی با رعایت کامل ریزه کاری ها می تواند سطح مفید مورد نیاز معماری را نیز به بهترین شکل تامین نماید. پیش آمدگی ها ، پخها ، قوسها و قناصی ها و … توسط تیم بسیار حرفه ای دفتر فنی فرتاک ویژن مهیا خواهد شد.

بررسی شرایط محلی و اقلیمی:

جزیره کیش با آب و هوای گرم و مرطوب و درجه حرارت متوسط حدود 27 تا 30 درجه سانتیگراد از جمله جزایر توریستی و پر رونق کشور محسوب می شود.

خصوصیات اقلیمی ایستگاه های سینوپتیک و کلیاتولوژی واقع در نقاطی مانند بندر لنگه نشان می دهد که اقلیم جزیره کیش گرم و مرطوب بوده و میزان رطوبت هوا نسبتا زیاد و متوسط دمای سالانه جزیره کیش 27-26 درجه سانتیگراد است.

مسئله دیگر اینکه به خاطر شرجی بودن ، یون کلر یعنی سولفات نمک دریا که در هوا معلق است روی سازه نشسته و ایجاد مشکل می کند. برای جلوگیری از خوردگی مصالح باید در فضای باز حتما روی آنها پوشانده شود در غیر اینصورت شاهد خوردگی و پوسیدگی و شوره زدن متریال خواهیم بود.

استهلاک ساختمان در جزیره کیش بسیار بالاست و می توان گفت که عمر مفید ساختمانها در این شرایط آب و هوایی حدود 15 سال است.

 

 

 


مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما